Najavljeno riješenje za Tvornicu ulja Čepin
Nakon dvotjedne blokade računa Tvornice ulja Čepin od strane banaka zbog nepodmirenih kratkoročnih kreditnih zaduženja, od oko 52 milijuna kuna, danas je župan osječko-baranjski Vladimir Šišljagić primio na odvojenim sastancima, prvo predstavnike sindikata i radničkog vijeća, a potom i uprave Uljare. Predstavnici 214 zaposlenika najavili su mogućnost da u četvrtak organiziraju prosvjede, no direktor Stjepan Komar ipak je smirio situaciju zaključkom sa jučerašnjeg zagrebačkog sastanka u resornom ministrastvu. Ministar Petar Čobanković je, rečeno je, obećao kako će se situacija oko procesa dokapitalizacije, odnosno privatizacije tvrtke riješiti u naredna dva do tri tjedna te kako zaštita brenda i radnih mjesta Uljare neće doći u pitanje.
Bizovačke toplice postaju lječilište
Za nepuna tri mjeseca Bizovačke toplice i službeno će postati lječilište. Očekivanja Uprave i Nadzornoga odbora po tom pitanju su velika, jer osim što će napokon poslovati s dobiti, osigurat će i nova radna mjesta, te će postojećem radnom kadru omogućiti prekvalifikacije. Koliko će točno biti novih radnih mjesta znat će se nakon što komisija ministarstva zdravstva utvrdi standarde. Za teško stanje djelomično optužuju i one koji su odobrili građenje objekta veličine 16 tisuća četvornih metara sa samo stotinjak soba, odnosno 209 ležajeva. Fond za privatizaciju pokušao je u sedam navrata prodati Toplice, no nakon obilaska svaki bi potencijalni investitor odustao. Nakon dobivanja statusa lječilišta i to bi se moglo promijeniti, s obzirom da imaju zainteresiranog kupca iz Rusije.
U posljednjih godinu dana čak 100 nelikvidnih tvrtki više
U prvih šest mjeseci ove godine osječko gospodarstvo tone u smislu smanjenih ukupnih prihoda za otprilike 10 posto. Kada se to prikaže u realnim brojkama riječ je o čak milijardu i pol kuna u odnosu na 2009. godinu. Taj ogroman pad za sobom nosi i brojke od gotovo 5 tisuća radnih mjesta koje smo izgubili u posljednje dvije krizne godine. Predsjednik HGK u Osijeku Zoran Kovačević tračak nade vidi u prerađivačkoj industriji i građevinskom sektoru koji se budi u smislu davanja usluga izvan hrvatskih granica. Dekan Ekonomskog fakulteta Željko Turkalj, pak, smatra da bi nedostatak resursa mogli nadoknaditi znanjem, umiješnosti i vrlinama, a nikako ne prodajom prirodnih bogatstava.
Josipović za privatizaciju Tvornice ulja Čepin
Hrvatsku moramo i možemo oduzeti mafijašima, koji smetaju gospodarstvenicima, a koji su, pak, bitni za ekonomski oporavak. Država u tome svemu mora osigurati uvjete za prekid nezakonitih radnji i kroz reformu probuditi optimizam – kazao je hrvatski predsjednik Ivo Josipović prigodom otvorenja Osječkog jesenskog sajma. Nadalje, s obzirom da se nedavno susreo hrvatskim iseljenicima u New Yorku, a gdje je među glavnim temama bilo investiranje u hrvatsko gospodarstvo Josipović je upitan hoće li se to i dogoditi na što je odgovorio kako su oni oprezni jer dosad imaju loša iskustva. Također, osvrnuvši se na slučaj čepinske Uljare, koja se nalazi u teškoj situaciji kazao je kako je ta tvrtka izvorni proizvođač i da bi kao takva trebala opstati. Ponudio je i recept za opstanak Uljare naglasivši kako joj je potrebna kvalitetna privatizacija.
Vježba potrage i spašavanja
Prikazom vježbe u kojoj je iz zgrade, nakon eksplozije i curenja plina, spašeno dvoje ljudi, osječka Javna profesionalna vatrogasna postrojba pokazala je što je 21 njezin pripadnik naučio na nedavno završenim seminarima. Tom je prigodom korištena i suvremena oprema za koju se vatrogasci nadaju da će je uskoro dobiti. Riječ je o instrumentima vibrofon i vibroskop koji pomažu pri lociranju unesrećenih, ali i opremi pomoću koje se osigurava samo mjesto događaja. Vatrogasci su ujedno pokazali i što su u protekle tri godine naučili na seminarima kroz koje su ih vodili francuski instruktori poznati po akcijama potraga i spašavanja iz ruševina. Grad i županija izrazili su zanimanje za nabavku opreme koju u Hrvatskoj zasad jedino ima splitska vatrogasna postrojba.
Oproštaj od Mirele Sršić Kovač
Bila je ona koja donosi vijesti, a na kraju je i sama postala vijest – i to jedna od najtragičnijih na ovom području i ovdašnjem novinarstvu. Komemorativnim skupom prijatelji i suradnici oprostili su se od novinarke HRT-a Mirele Sršić Kovač. Nažalost, rečeno je tom prigodom, na Mirelinoj tragediji, kao i mnogim drugima, pokazuje se sva bezočnost nekih medija, koje, više od pitanja zašto, zanima tko, što i kako - samo da bi imali bombastične naslovnice. To su primjeri zbog kojih ozbiljno treba preispitati novinarsku profesiju, ali i novinarsku ljudskost, pozvala je novinarka Tatjana Mautner. Mirela Sršić Kovač ispraćena je danas u Bizovcu na posljednji počinak. Iza sebe je ostavila dvoje maloljetne djece. Danas tijekom dana potvrđeno je iz KBC-a Osijek da je od posljedica moždanog udara preminuo i njezin suprug, osumnjičen za Mirelinu smrt.
Radni sastanak župana i osječkog gradonačelnika
Nakon godinu dana od posljednjeg održan je radni sastanak osječko-baranjskog župana Vladimira Šišljagića i osječkog gradonačelnika Krešimira Bubala sa suradnicima te direktorima tvrtki. Od tema, o kojima se najviše razgovaralo, treba izdvojiti razvitak gospodarskih zona te izgradnju prometnica. Posebno je naglašeno kako će potencijalnim investitorima koji žele kupovati zemljišta u poslovnim zonama ponuditi posebne pogodnosti, odnosno dobiti će povlastice. Riječ je o Zonama Jug, Tenja i Nemetin. Nadalje, spomenuto je proširenje Južne osječke obilaznice te izgradnja podvožnjaka na bivšoj čepinskoj, odnosno danas ulici Svetog Leopolda bogdana Mandia, kao i izgradnja spojne ceste do prigradskog naselja Višnjevac.